Jobba hos oss

Tågaborgsskolan är en nytänkande grundskola för dig i årskurs F-9 – med lärare som ständigt utmanar och nya kreativa lokaler på en longboards avstånd från Helsingborgs stadskärna.

Vi har nyfikenhet på schemat och höga förväntningar på våra elever. Hos oss får du redskap att tänka skickligt och på riktigt. Vi tar vara på dina talanger så att du kan förverkliga dina drömmar – nu och i framtiden.

Tågaborgsskolan är en av Helsingborgs stads skolor. Helsingborgs stads skolor består av drygt hundra kommunala grundskolor, förskolor, särskolor och gymnasieskolor. I Helsingborgs stads skolor tror vi på ett kollegialt lärande mellan både verksamheter och kollegor och på ett smart resursoptimerat stöd. Det ser vi som viktiga framgångsfaktorer för att du ska kunna fokusera på ditt uppdrag. Vi vill att du ska lyckas.

Som medarbetare på Tågaborgsskolan är du en del i vårt gemensamma arbete med att skapa den bästa skolan för varje barn och elev i Helsingborg. Välkommen!